Artykuły

  Relacja z polskiej prapremiery "Wiedźmina"

  Netfliksowy Wiedźmin to chyba najbardziej wyczekiwana przez polskich fantastów serialowa premiera tego roku (a może i nawet ostatnich lat). W czasie warszawskiej premiery 18 grudnia niemal tysiąc osób miało szansę obejrzeć trzy odcinki serialu i spotkać się z obsadą. Ale to nie jedyna z atrakcji, jaką Netflix przygotował na okoliczność premiery serialu na podstawie sagi Andrzeja Sapkowskiego.

  Opowieść Podręcznej. Lektura powieści Margaret Atwood w czasach Donalda Trumpa i „dobrej zmiany”

  Trudno jest napisać recenzję „Opowieści Podręcznej”. Dziś ta powieść jest w pewnej mierze symbolem. Czerwone stroje i białe czepki ograniczające pole widzenia („skrzydła”) Podręcznych stały się ważnymi elementami protestów o prawa kobiet, a wraz z rozpowszechnianiem tego symbolu, powszechna stała się wiedza na temat losu bohaterki, a przynajmniej jego części.

  Co nadrobić przed Końcem gry? Krótki poradnik w pigułce

  Wielkimi, a nawet ogromnymi krokami zbliża się premiera <em>Avengers: Koniec gry</em>. Produkcja ma być zwieńczeniem jedenastu lat budowania tak spójnego uniwersum, jakim jest MCU. Podczas tego czasu do kin trafiło dwadzieścia jeden filmów – każdy z nich był kolejną cegiełką do tego, co zobaczymy na srebrnych ekranach już 25 kwietnia. <em>Koniec gry</em> nie tylko nostalgicznie podsumowuje dotychczasowe dokonania Marvel Studios, lecz także kończy pewien rozdział w historii.

  Dziewięć teorii na temat "Avengers: Endgame"

  Uwaga! Tekst zawiera liczne spojlery do <em>Avengers: Wojny bez granic</em>, <em>Kapitan Marvel</em> oraz innych produkcji obsadzonych w Kinowym Uniwersum Marvela. Czytasz na własną odpowiedzialność!

  Gwiezdne Wojny w PRL-u (Część 15)

  Fanclub Falcon nie był jedyną prężnie działającą organizacją zrzeszającą miłośników <em>Gwiezdnych wojen</em> w PRL-u. W drugiej połowie lat osiemdziesiątych powstała sekcja Star Wars Śląskiego Klubu Fantastyki, która dzięki osadzeniu w strukturach potężnego klubu, mogła sobie pozwolić na nieco większy niż w przypadku małych fanklubów, rozmach podejmowanych aktywności, wnosząc spory wkład popularyzatorski nawet do oficjalnego obiegu popularnej kultury.

  Czym nas straszą od ponad wieku – geneza strachu w horrorach

  Podczas trwającej obecnie „złotej ery” horroru, ważnym elementem staje się geneza strachu oraz sposób manipulacji psychiką widza przez twórców filmów grozy. Początkowo kino traktowano tylko jako kolejny sposób rejestracji rzeczywistości, a więc bliżej mu było do sentymentalnych ruchomych zdjęć pamiątkowych, niż przyjemności oglądania teatru na ekranie. Zwane u swych podwalin „teatrem za grosik”, szybko wypracowało nie tylko formę fabularną, a co za tym idzie – podział na gatunki, lecz także pewien prestiż, który pozwolił osiągnąć mu status dziesiątej muzy.

  Zapowiedzi wydawnicze Portal Games 2019

  W miniony weekend podczas jedenastej edycji PortalConu mieliśmy przyjemność wraz z wydawnictwem Portal Games świętować 20 lat ich działalności na rynku. Jednym z najbardziej oczekiwanych punktów programu było ogłoszenie planów wydawniczych na rok 2019. Musimy przyznać, że nadchodzące miesiące zapowiadają się bardzo ciekawie.

  Teoria: Thanos wygrał, ale…

  W grudniu mieliśmy okazję zapoznać się z pierwszym trailerem „Avengers 4”. Długo myślałem nad jego analizą i starałem się przygotować materiał, w którym poruszyłbym kilka istotnych kwestii związanych z tym, co twórcy starali nam się w nim przekazać. Ostatecznie jednak swoją uwagę skupiłem w większym stopniu na postaci Thanosa i motywie, który sprawił, że połowa populacji wszechświata zniknęła. Czy jednak na pewno wszystko było takie oczywiste?

  10 najlepszych gier 2018

  10 najlepszych gier 2018 (kolejność wg uznania)

  Gwiezdne Wojny w PRL-u (Część 14)

  Świat PRL-u to rzeczywistość, w której wszystkie dziedziny życia usiłowano podporządkować polityce. Fakt ten sam w sobie musiał mieć niekorzystny wpływ na rozwój kultury, ale jeśli dodamy, że nie chodzi tu o politykę suwerennego państwa, ale o tę tworzoną w wielkim kraju za naszą wschodnią granicą, wyłonić się musi prawdziwie przygnębiający obraz. Jednym z narzędzi służących przejęciu kontroli nad kulturowymi aspiracjami obywateli miały być tzw. domy kultury.

  Strony