Dziewięć teorii na temat "Avengers: Endgame"

Outpost 2

Uwaga! Tekst zawiera liczne spojlery do Avengers: Wojny bez granicKapitan Marvel oraz innych produkcji obsadzonych w Kinowym Uniwersum Marvela. Czytasz na własną odpowiedzialność!

Premiera najnowszego filmu z serii o Avengerach zbliża się wielkimi krokami. Od niedawna na srebrnych ekranach możemy oglądać Kapitan Marvel, również obsadzoną w Kinowym Uniwersum Marvela, a tym samym – ściśle połączoną fabularnie z Endgame. Nie jest tajemnicą, że Carol Danvers pojawi się w kwietniowej odsłonie Avengers. Zaraz po premierze filmu (która miała miejsce 8 marca) internauci i miłośnicy Marvela oraz całego MCU zaczęli snuć domysły, doszukiwać się ukrytych znaczeń oraz łączyć fakty tak, aby odkryć chociaż część, skrupulatnie i ściśle skrywanej przez braci Russo, tajemniczej akcji Końca gry.

Krótko po tym, do sieci niespodziewanie trafił nowy trailer najnowszych Avengersów, co sprawiło, że internet zawrzał jeszcze silniej. Domysły i plotki, niejednokrotnie podsycane, a potem dementowane przez samych twórców, podnosiły temperaturę. Fani serii o superbohaterach Marvela wiedzą jednak, iż osoby zaangażowane zarówno w produkcję Endgame, jak i same gwiazdy występujące w obrazie, lubią celowo wprowadzać widzów w błąd. Przypomnijmy sobie fragment zwiastuna do Avengers: Wojny bez granic, gdzie podczas urywku sceny walki w Wakandzie, na trailerze widzi pośród innych Avengerów także Hulka. Z fabuły filmu, po premierze, doskonale wiemy, że podczas całej akcji obrazu, Bruce Banner usilnie obudzić „Big Guya”, co nie udało mu się przez cały czas trwania Infinity War.

W oparciu o teorie, którymi grzmi sieć, analizując: akcje poprzednich filmów MCU, obydwa trailery Avengers: Koniec gry oraz produkcję Kapitan Marvel, wybrałam top 10 najlepszych domysłów, które moim zdaniem, są na tyle prawdopodobne, że mogą okazać się prawdziwe. Pamiętajmy jednak o tym, o czym wspomniałam wcześniej – twórcy MCU uwielbiają wprowadzać widza w błąd i bawić się w kotka i myszkę, dlatego niczego, co zobaczyliśmy dotychczas w zwiastunach, nie powinniśmy brać za pewnik.

1. Postać Kate Bishop

Na najnowszym zwiastunie widzimy scenę, w której Hawkeye trenuje strzelanie z łuku z młodą nastoletnią dziewczynką. Może być to Lila, córka Clinta, wcześniej pokazana w Czasie Ultrona jako dziecko. Od wydarzeń drugiej części Avengers minęło jednak kilka lat, więc miała czas dorosnąć. Z drugiej jednak strony – zaraz po tej scenie widzimy kolejną, gdzie Burton nosi na sobie strój Ronina. Czy owa scena nawiązuje do jego walk przed dołączeniem do Avengers, czy może pokazuje wydarzenia pomiędzy pstryknięciem a Endgame? Czy Hawkeye zostanie Roninem, odstępując tytułu Hawkeye młodej Kate Bishop? W komiksach taka sytuacja miała miejsce.

2. Pojawi się Rescue

Podczas scen w trailerze, gdzie Tony Stark razem z Nebulą znajdują się statku Strażników Galaktyki, którym wylecieli z Tytana, Stark wysyła wiadomości głosowe do Pepper za pomocą swojego hełmu ze stroju Iron-Mana. Czy Potts otrzymuje przekazu? Jakiś czas temu w sieci krążyło zdjęcia ubranej w coś na kształt zbroi Gwyneth Paltrow na tle greenboxa, co sugerować może szybkie selfie z planu. Czy strój, który miała na sobie, ubrała „dla zabawy” do zdjęcia, czy twórcy zdecydowali się pójść komiksowym śladem i wprowadzić postać Rescue? W drugim wypadku, zbroja, którą ma na sobie, została dla Pepper specjalnie zaprojektowana i stworzona przez Tony’ego, który wysyłając jej wiadomości ze statku, nawiąże do tej informacji, dzięki czemu Potts przywdzieje strój i poleci w kosmos uratować ukochanego. Poza tym, podczas scen w zwiastunie, kilkakrotnie Stark wypowiada właśnie słowo „rescue”. Przypadek?

3. Doktor Strange widział wszystko

Fanów zastanawiał fakt, dlaczego Strange tak łatwo oddał Kamień Czasu Thanosowi. Czy tylko po to, aby uratować Iron-Mana? Doskonale wiemy, że wcześniej w Infinity War obejrzał 14000605 możliwych biegów wydarzeń, w którym tylko jeden był zwycięski dla Avengerów. Być może zobaczył, ze Tony odegra kluczową rolę w opanowaniu chaosu? Jego słowa po oddaniu Kamienia brzmiące „Nie było inne wyjścia” jednoznacznie sugerują, iż wiedział coś, czego nie wie reszta Mścicieli i widzów. Jego postępowanie prawie na pewno miało związek z tym jednym możliwym wyjściem, w którym to drużyna Avengers odnosi sukces. Wiemy, że zaraz po tym Strange zamienił się w pył. Fani zauważyli, że Starożytna w produkcji Doktor Strange mówiła Stephenowi, że obojętnie, co by nie zrobiła, nie jest w stanie zobaczyć niczego, co miało miejsce po jej śmierci. Jeśli ta sama zasada tyczy się Strange’a, można domniemywać, że zobaczył on nie tylko swoją śmierć-zamianę w pył, lecz także zmartwychwstanie. Być może luka pomiędzy była dla niego niewidoczna i nieznana, ale możliwe do zobaczenia wydarzenia pomogły mu podjąć decyzję w oddaniu Kamienia Thanosowi. Prawdopodobieństwem jest też, że Strange, oglądając przyszłość za pomocą Kamienia, mógł zobaczyć więcej, niż Starożytna za pomocą swojej mocy – bariera śmierci nie miała tu być może znaczenia. Istnieją także teorie, że zamiana w pył Doktora to tylko sprytna sztuczka i „powróci do życia” w Endgame lub, że Strange wiedział o planach i możliwościach Thanosa wiele lat wcześniej, o czym zdążył poinformować Fury’ego i zasugerować mu, aby nosił pager Kapitan Marvel zawsze ze sobą. W scenie końcowej Infinity War, gdzie agentka Hill i Fury zamieniają się w pył, gdty ten drugi widzi, co się dzieje, nie jest ani zdziwiony, ani zdezorientowany. Z zimną krwią podbiega do auta, aby w ostatniej chwili wyjąć pager i wezwać Carol. Wypowiada przy tym: „Oh no, motherfuc...”, co prawdopodobnie odnosi się do Thanosa, lecz równie dobrze może być ironicznym epitetem w stosunku do wszechwiedzącego Strange’a.

4. Tony Stark zobaczy przyszłość

Wiele mówi się o tym, że podróże w czasie będą jednym z najbardziej kluczowych aspektów Końca gry. Często wspomina się, iż wymiar kwantowy, Kapitan Marvel oraz Doctor Strange odegrają w tym główną rolę. Krążą też pogłoski, iż dzięki podróżom w czasie Steve Rogers będzie miał wreszcie okazję pójść na umówioną randkę z Peggy Carter. Natomiast chyba wzbudzającym najwięcej domysłów jest  fakt, że prawdopodobnie Tony Star zobaczy przyszłość i swoją córkę. Teoria pojawiła się, gdy ogłoszono, że w Endgame zagra znana z serialu Trzynaście powodów Katherine Langford. Jej postać utrzymywana jest jednak w ścisłej tajemnicy i nie wiadomo, czy będzie ona przypadkowym epizodem, czy jedną z głównych postaci (wszak po twórcach można spodziewać się wszystkiego). Najbardziej prawdopodobną teorią jest, że zagra ona córkę Pepper i Tony’ego z przyszłości. Dowodem na to, według fanów, jest umieszczone na Instagramie zdjęcie aktorki w rudych włosach podobnych do odcienia włosów Potts. Krążą też teorie, iż może zagrać ona Kate Bishop, młodą Czarną Wdowę (chociaż wiemy, że Scralett Johansson odgrywała już sama postać młodej Natashy) lub zupełnie nową postać, którą twórcy chcą wprowadzić do MCU.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

She (red)y

Post udostępniony przez KATHERINE LANGFORD (@katherinelangford)

 

5. Narodzi się Adam Warlock

Sama postać Adama nie odegra znacznej roli w Endgame, lecz będzie powiązana z zakończeniem. Wszystko zmierza do tego, że Avengerom w jakiś sposób uda się odzyskać Kamienie Nieskończoności. Problem pojawi się jednak w momencie, gdy trzeba coś będzie z nimi począć. Dopóki Kamienie były rozsiane i poukrywane po całej galaktyce, nie stanowiły zagrożenia. Istnieje teoria, że Vision poświęci się na końcu filmu (po wcześniejszym zmartwychwstaniu), aby umożliwić Kamieniom swobodną wędrówkę po wszechświecie. Kamień Duszy trafi wtedy na planetę Suwerennych, gdzie Ayesha powoła do życia „kolejny etap ewolucji”, co zostało pokazane w jednej ze scen po napisać Strażników Galaktyki 2. Ayesha nazwała swój nowy twór „Adam”, co jednoznacznie sugeruje  postać Adama Warlocka. O jego pojawieniu się w MCU mówił już James Gunn. Narodziny nowej postaci prawdopodobnie mają symbolicznie zakończyć i rozpocząć kolejną fazę. Owa teoria wydaje się bardzo możliwa do spełnienia, ponieważ Adam Warlock ma pojawić się w Strażnikach Galaktyki 3 w 2020 roku.

6. Widzieliśmy już zakończenie Końca gry

Teorie fanowskie mówią, że zakończenie czwartej części Avengersów zostało nam już pokazane. Mianowicie scena, określana jako „emerytura Thanosa” tak naprawdę ma miejsce po wydarzeniach z Końca gry, a nie Wojny bez granic. Thanos po Infinity War wcale nie przeniósł się do zielonej, idyllicznej krainy, lecz ukrywa się gdzieś w kosmosie przed Avengerami. Dopiero po wydarzeniach w Endgame może sobie pozwolić na wytchnienie. Nawiązuje to do teorii, iż Thanos w najnowszej części zmieni swoje poglądy i będzie sprzymierzeńcem Avengerów w walce z jeszcze gorszym antagonistą (przeczytaj do końca, aby dowiedzieć się więcej o tej teorii).

7. Wymiar kwantowy będzie kluczowy

W zakończeniu filmu Ant-Man i Osa widzi, iż Scott Lang utknął w wymiarze kwantowym, ponieważ zarówno Hope, jak i jej rodzice-naukowcy, zamienili się w pył po pstryknięciu Thanosa. W obu trailerach jednak Ant-Man się pojawia. W pierwszym jako zaskoczenie, zarówno dla widzów, jak i dla bohaterów, gdy staje pod drzwiami siedziby Avengers wraz ze swoim vanem. W drugim owa scena się powtarza, lecz pojawia się inna – zdezorientowany Scott biega po pustych ulicach i nie wie, co się dzieje. Możemy podejrzewać, ze Lang znalazł sposób, aby jakoś uwolnić się z wymiaru kwantowego. W pierwszej chwili przeżywa szok, ponieważ nie wie nic o pstryknięciu, więc zdezorientowany ogląda słupy ogłoszeniowe. Scena, gdy zjawia się vanem pod siedzibą Avengers sugeruje, że Scott wpadł na pomysł, jak odwrócić sytuację. Możliwe, że dla niego czas spędzony w wymiarze kwantowym trwał zaledwie kilka minut, podczas gdy na ziemi minęło kilka miesięcy. Zorientuje się, iż wymiar kwantowy może zaginać czasoprzestrzeń, wsiądzie do vana i z San Francisco wyruszy na wschód do Nowego Jorku, aby podzielić się informacjami z ocalałymi Avengerami. Poza tym, w trakcie sceny od siedzibą Avengers, Lang wydaje się aż zanadto zadowolony, podczas gdy reszta bohaterów przechodzi katorgi psychiczne po stracie przyjaciół i połowy ludzkości. Czy Lang wie coś więcej, niż reszta Avengerów? Kto pomoże mu w przeniesieniu planu w naukowe działanie? Nie wiadomo, gdzie jest Tony Stark (po tylu miesiącach nie przeżyłby w kosmosie bez jedzenia i wody, a więc miejsce jego przebywania jest nieznane), Hank Pym zniknął podczas pstryknięcia, a Shuri widnieje jako zaginiona. Zostaje Bruce Banner oraz Kapitan Marvel.

8. Kapitan Ameryka pożegna się z MCU

Teorie odnośnie śmierci Kapitana Ameryki są chyba najbardziej prawdopodobne do spełnienia. Po pierwsze, kontrakt Chrisa Evansa dobiega końca, a sam aktor po zakończeniu zdjęć do Końca gry zamieścił sentymentalny wpis na Twitterze sugerujący pożegnanie.. Po drugie, pierwszy Avenger możliwe, że poświęci swoje życie, aby uratować przyjaciół lub nawet cały świat, za czym przemawia zarówno postawa Steve’a (słowa „Za wszelką cenę” ze zwiastuna), jak i jego dotychczasowe doświadczenia i straty bliski podczas długiego życia. Po trzecie, w najnowszym trailerze pojawiają się nostalgiczne fragmenty z pierwszych filmów MCU, pokazujące, jak to wszystko się zaczęło. Owe scenki pochodzą zarówno z filmów o Kapitanie, jak i z Iron-Mana oraz Thora. Internaucie snują domysły, że cała trójka pierwszych Avengerów zginie w Endgame, jednak śmierć żadnego z nich nie jest tak prawdopodobna, jak właśnie Kapitana Ameryki.

 

 

9. Thanos nie będzie największym problemem

Chociaż przez trzymaną w tajemnicy fabułę Endgame wszyscy podejrzewają, iż film będzie kontynuował potyczki z Szalonym Tytanem, fani doszli do wniosku, iż prawdopodobnie nie będzie on największym problemem dla Avengerów. Dlaczego? Jeśli wierzyć twórcom, wszystkie sceny obejrzane w trailerze, wraz ze sceną po napisać Kapitan Marvel, pochodzą z samego początku filmu. Wyraźnie widać w drugim zwiastunie fragmenty walki – nie wiadomo, gdzie ona się odbywa, ani przeciw komu. Wywnioskować jedynie możemy, że być może starcie jest właśnie z Thanosem, ponieważ urywek sceny z rozwścieczoną Nebulą wyraźnie może na to wskazywać. W końcu przybrana córka Thanosa najbardziej nienawidzi właśnie swojego ojca. To rodzi z kolei kolejne pytanie. Jak znalazła się w tym miejscu? Leciała przecież przez kosmos wraz z Tonym Starkiem. Gdzie jest w takim razie Tony i kto oprócz niej bierze udział w owej walce? Możliwym jest, iż sprawa z Thanosem rozwiąże się w pierwszej części filmu, żeby potem móc wprowadzić właściwego złoczyńcę. Odnośnie stanowiska Szalonego Tytana do walki również jest kilka teorii, między innymi taka, że zrozumie swój błąd i pomoże Avengerom w walce z tym tajemniczym i domniemanym głównym antagonistą.

Sylwia "PersilGold" Zazulak
Korekta: Adam Gotan Kmieciak