Whomanikon 2 – kolejna edycja święta polskiego fandomu Doktora Who

  1–2 kwietnia 2017 roku to stały punkt w czasie dla wszystkich fanów „Doctora Who”. W tych dniach w Krakowie odbędzie się druga już edycja pierwszego w Polsce wydarzenia w całości poświęconego temu brytyjskiemu serialowi science fiction.
  Popularność „Doctora Who” w Polsce jest zjawiskiem niezwykłym. W naszym kraju gromadzi się wokół niego społeczność wiernych fanów, którzy nie tylko oglądają odcinki, ale również aktywnie działają w przestrzeni internetu – tworząc blogi, pisząc na fanowskich portalach, uczestnicząc w dyskusjach – oraz są obecni na różnorakich konwentach i festiwalach poświęconych tematyce serialowej bądź fantastycznej. Nie było jednak do tej pory wydarzenia, które dotyczyłoby wyłącznie postaci Doktora i towarzyszącego mu „Whoniwersum”.

  Pierwsza edycja Whomanikonu odbyła się 12 marca 2016 roku w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie i zgromadziła 500 uczestników. Brali oni udział w prelekcjach, panelach dyskusyjnych i konkursach, a ponadto została im udostępniona przestrzeń do integracji oraz kącik dla najmłodszych. Sukces wydarzenia to zasługa fanów skupionych wokół strony Gallifrey.pl oraz Fundacji Historia Vita i klubu fantastyki Krakowskie Smoki.
  Whomanikon w roku 2017 zostanie wydłużony do dwóch dni. Program będzie poszerzony m.in. o sesje RPG i LARP oraz gamesroom z grami w tematyce i na licencji serialu. Uczestnicy będą mieli okazję skorzystać z bogatej oferty wystawców i nabyć produkty związane z serialem na stoiskach rękodzielników oraz sklepów specjalistycznych. W ramach wydarzenia odbędzie się również konkurs cosplay, czyli strojów postaci ze świata „Doctora Who”, spotkania integracyjne i wiele innych atrakcji.
  Istotną nowością w programie drugiej edycji będzie blok anglojęzyczny. Wzorem najlepszych krakowskich konwentów zapraszamy do zgłaszania prelekcji w języku angielskim – zarówno przez fanów z zagranicy, jak i tych z Polski, którzy chcą reszcie świata opowiedzieć o naszym spojrzeniu na przygody Doktora.

  Konwent będzie doskonałą okazją do spotkania z innymi fanami, podzielenia się swoimi zainteresowaniami oraz pogłębienia wiedzy na różnorodne tematy związane z „Doctorem Who” i brytyjską kulturą popularną. Jednocześnie będzie to możliwość bliższego zapoznania się z serialem dla wszystkich, którzy chcieliby zrozumieć jego trwający już od ponad 50 lat fenomen.
  Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

  Organizatorzy:

  Gallifrey.pl to największy polski serwis internetowy poświęcony serialowi Doctor Who oraz wszelkim tematom z nim związanym. Istnieje od 2013 roku i zawiera zarówno aktualne informacje, wywiady z twórcami, jak i publicystykę tworzoną przez redakcję i osoby współpracujące.
  Historia Vita to fundacja, której podstawowym obszarem zainteresowania jest ogólnie pojęta kultura, w tym fantastyka, oraz współpraca zarówno z placówkami oświatowymi, jak i stowarzyszeniami oraz grupami nieformalnymi. Działalność fundacji koncentruje się m.in. na integracji środowisk fanów fantastyki w ramach organizacji ogólnopolskich konwentów miłośników fantastyki.

  Fanpage Whomanikonu: https://www.facebook.com/Whomanikon/
  Event drugiej edycji: https://www.facebook.com/events/211758915877406/