Recenzje

  Rok szczura: Świeca (Olga Gromyko) – recenzja

  Na przekór przeznaczeniu (Oksana Pankiejewa) – recenzja

  Już wszystko miało być dobrze, ale na horyzoncie pojawiają się kolejne kłopoty: romans Elwiry staje się źródłem poważnych problemów, prorocze sny Mafieja wskazują na rychłą śmierć kilku bliskich mu osób, zaś Diego wchodzi w konflikt z samym Szellarem. Tym razem główny nacisk został przeniesiony z postaci Olgi i wydarzeń dotyczących samego dworu na buntowników skrywających się głęboko w górach.

  Władca Cienia (Jon Sprunk) - recenzja

  W trzeciej odsłonie Trylogii Cienia Caim kontynuuje swoją podróż na Północ. Odczuwa ogromne napięcie i siłę przyciągania, która nie pozwala mu spocząć, dopóki jego stopa nie postanie w krainie wiecznego mroku. W poszukiwaniu zemsty za los, jaki spotkał jego matkę, protagonista nie zawaha się stanąć do pojedynku z samym Władcą Cienia.

  Pasażerka (Alexandra Bracken) - recenzja przedpremierowa

  Ostatnio przyszła moda na podróże w czasie. Widać to zwłaszcza po serialach. Stacje telewizyjne prześcigają się w coraz to oryginalniejszych pomysłach. Weźmy dla przykładu „Legends of Tomorrow” czy „Timeless”. Dołóżmy do tego statki, piratów i związane z tym przygody i powstaje idealny przepis na powieść. Heidi Heilig, autorka „The Girl from Everywhere”, doskonale wybrnęła z postawionego zadania i zafundowała czytelnikom jedną z lepszych książek z wyżej wymienionymi elementami. Lisa Maxwell w „Unhooked” postanowiła wysłać swoich bohaterów w mroczne rejony retellingu „Piotrusia Pana”. Natomiast Alexandra Bracken w swojej dylogii „Pasażerka” zaproponowała swoistą wycieczkę w przeszłość, dodając do tego szczyptę romansu oraz humoru.

  S.Q.U.A.T. (Konrad Kuśmirak) - recenzja

  Apokalipsa już od dawna jest przedmiotem zainteresowania człowieka. W jaki sposób człowiek zniknie z powierzchni Ziemi? Czy razem z nim zniszczona zostanie cała planeta? Czy istnieją jakiekolwiek szanse na przeżycie? Takie pytania zadają sobie naukowcy, ale temat ten nie ominął też przemysłu filmowego i literatury. Właściwie z każdym dniem zyskuje on na popularności.

  „Tunel zagłady” Katarzyna Byjoś - recenzja

  Ekologia jest niezwykłym tematem. Zaprząta głowy naukowców, pseudonaukowców, stylistów, pseudostylistów, stylistów amatorów, specjalistów ds. żywienia (tych rzeczywistych i tych co nie potrzebują wiedzy żeby się wypowiedzieć) oraz artystów (i wielu innych, ale na artystach poprzestanę bo wstęp wstępu byłby za długi). Katarzyna Byjoś postanowiła osnuć na kanwie ekologii opowieść o kilkorgu młodych ludziach, którym przyjdzie uratować świat… albo i nie.

  Prawo do użycia siły (Denis Szabałow) - recenzja

  Militarny „nie-do-hiper-realizm”

  W posłowiu do Prawa do użycia siły Denis Szabałow opowiada, jak szybko wciągnęły go książki z serii „Metro 2033”. Odbicie tej fascynacji znajduje się w historii głównego bohatera, Daniły, swoistego porte parole autora: jako młody chłopak odkrył cykl stalkerski i dopiero później trafił na dzieło braci Strugackich, ale – co znamienne i trochę smutne – opowieść o Redzie Shoeharcie nie spodobała mu się. Wracając jednak do samego Szabałowa: jedno nie dawało mu spokoju, mianowicie mało realistyczne opisy militariów.

  This Census-Taker (China Miéville) - recenzja

  Młody chłopiec mieszkający w domu na wzgórzu jest świadkiem traumatycznego zdarzenia. Ucieka zatem do najbliższej wioski, gdzie opowiada o tym, co go spotkało. Niestety wieśniacy nie znajdują żadnych dowodów na poparcie jego wersji wydarzeń. W związku z tym chłopiec powraca do domu rodzinnego, z którego próbuje się od tej pory wydostać. Potencjalny koniec jego izolacji i strachu pojawia się w momencie, gdy do jego drzwi puka tajemniczy nieznajomy.

  Rodzina Wenclów. Układ (Lena Najdecka) - recenzja

  Po pierwsze: nie wymagać za wiele

  Paweł Wencel, prawnik, orientuje się, że jeden z jego klientów został oszukany – i to przez nikogo innego, jak przez jednego ze współpracowników Wencla! Mężczyzna musi sobie teraz radzić nie tylko z ranami emocjonalnymi po nieudanym małżeństwie, ale również z problemami zawodowymi, mocno trącącymi korupcją. Tymczasem jego brat, Mateusz, stoi przed zgoła innym zadaniem: stara się pogodzić rolę troskliwego męża Karoliny z rolą namiętnego kochanka Antośki.

  Cień i kość (Leigh Bardugo) - recenzja

  Po książkę Leigh Bardugo sięgnęłam z myślą, że będzie to doskonała lektura na sobotnie popołudnie, jak to książki dla odbiorców young adults. Nie przewracając pierwszej strony mogłam bez problemu przewidzieć, że główną bohaterką będzie młoda, niepewna siebie, dziewczyna, która odkryje w sobie niezwykłe zdolności i będzie zmuszona ocalić świat. Dziewczynie przyjdzie się zapewne zmierzyć nie tylko z Wielkim Złym, ale także ze Złośliwymi Pięknościami, z Bardzo-Ważnym-Balem oraz z całą masą Uczuć Romantycznych. Nie myliłam się, ale…

  Harry Potter. Magiczne stworzenia do kolorowania (2016) - recenzja

  Bratobójca (Jay Kristoff) – recenzja


  ...wznieść się na gryfich skrzydłach, i spaść

  Wodnik (Åsa Larsson, Ingela Korsel) - recenzja

  Długie serie mają ten plus, że dają twórcy szansę na szlifowanie swoich umiejętności. Porównując pierwszy i ostatni tom sagi, można wyraźnie zauważyć, czy autor poprawił warsztat. Czy jego styl stał się lepszy? Czy w bardziej przemyślany i zawiły sposób buduje intrygi? Niestety, czasem pisarz stoi w miejscu i jego książki zaczynają w końcu nudzić.

  Silver. Druga księga snów (Kerstin Geir) - recenzja


  Pamiętam ogromną popularność pierwszej książki o tytule „Silver”. Wszyscy zachwycali się jej fabułą, twierdząc, że jest to coś nietypowego, magicznego. Również uważam, że była niewątpliwie oryginalna i ciekawa, jednak nie rozważam tej książki w kategoriach najlepszych czytanych w danym roku. Byłam bardzo ciekawa, jak autorka poprowadzi powieść, czy utrzyma jakość historii i w jaki sposób ma zamiar ponownie zainteresować czytelników.

  Zgiełk wojny (Kennedy Hudner) - recenzja

  Ludzkość opuściła Ziemię, gdy ta przestała być dla niej przyjazna. Odkrycie tuneli czasoprzestrzennych umożliwiło o wiele szybsze przemierzanie bezkresnego kosmosu. Ekspansja człowieka poza rodzimą planetą była nieunikniona, gdyż chęć poznawania i zdobywania nowych terytoriów jest typowa dla rasy ludzkiej. W ten sposób powstały Dominium Solarne, królestwo Tilleke i Sektor Victorii.

  Andumenia- (Monika Glibowska) - recenzja


  Andumenia to dość osobliwa kraina o niewesołej sytuacji wewnętrznej. Panuje w niej ogromna bieda i głód, a mieszkańcy niepokoją się o swoje jutro, gdyż w każdym momencie może wybuchnąć wojna. Władczyni Andumenii postanawia temu zaradzić. Wybudza ze snu trwającego 120 lat generałów, by pomogli jej w wyprowadzeniu kraju z kryzysu. To niesamowite postacie – potrafią latać, władają potężnymi mocami. Jedną z nich jest May Vertin – przepiękna, lecz niebezpieczna kobieta, która panuje nad starożytną magią. Co może wyjść z tak powstałej kombinacji zdarzeń?

  Rozjemca (Brandon Sanderson) - recenzja

  Brandon Sanderson to jeden z najsłynniejszych i najbardziej utalentowanych żyjących pisarzy fantasy. Jego książki podbijają serca tysięcy fanów na całym świecie. Za każdym razem, gdy jakaś pozycja jest bardzo popularna, podchodzę do niej z rezerwą. Boję się rozczarowania, ponieważ skoro książka podoba się bardzo różnym ludziom zazwyczaj jest pod jakimś względem uproszczona.

  Pieśń Kwarkostwora (Jasper Fforde) – recenzja

  Dzisiejszy tekst przeznaczony jest dla osób mających za sobą lekturę Ostatniego Smokobójcy. Reszta proszona jest o opuszczenie sali. Co prawda pan z tyłu ma rację, bo Pieśń Kwarkostwora napisana została w sposób przystępny dla nowych osób, ale to drugi tom serii, więc i tak większość z zainteresowanych wpierw sięgnie po pierwszy. Już? Dobrze. Pieśń to więcej Smokobójcy o lekko zmienionych proporcjach. Dziękuję, do widzenia. Co, chcą państwo poznać szczegóły? No dobrze, już wyjaśniam.

  7EW (Neal Stephenson) - recenzja

  Nie tylko hukiem

  Kiedy ostatni raz wpatrywaliście się w nocne niebo? Naprawdę warto. Przy odrobinie szczęścia można przecież dostrzec piękne i rzadkie fenomeny: przelatującą kometę, orbitującą satelitę, zaćmienie, zorzę... Albo rozpadający się na kawałki Księżyc.

  Sufrażystki (Lucy Ribchester) - recenzja

  Londyn, rok 1912. Na skutek rewolucji przemysłowej w Wielkiej Brytanii doszło do reform społecznych. Europa wrze, napędzana ruchami nacjonalistycznymi. Rozwija się również komunizm, który niczym zaraza rozprzestrzenia się po starym kontynencie, powoli wykraczając poza jego granice. Pierwsze dekady XX wieku to ponadto czas, w którym kobiety zaczynają coraz głośniej domagać się praw obywatelskich, przede wszystkim wyborczych. Panie zrzeszają się w stowarzyszeniach, współtworzą ruch sufrażystek. Co ciekawe, po ich stronie staje również wielu mężczyzn.

  I wrzucą was w ogień (Piotr Patykiewicz) - recenzja

  Zmienne koleje postapokalipsy

  Zdziwiłam się, gdy usłyszałam, że Piotr Patykiewicz napisał kontynuację Dopóki nie zgasną gwiazdy. Po części dlatego, że wspomniana książka wydawała się zamkniętą całością, która wprawdzie pozostawiała pewne niedomówienia, ale celowo, bez najmniejszego zamiaru dawania jednoznacznych odpowiedzi na nurtujące czytelników pytania; po części zaś dlatego, że przeczytawszy jeden czy dwa wywiady z autorem, wywnioskowałam, iż ten powiedział już w podjętym w powieści temacie wszystko, co miał do powiedzenia. Cóż, pomyliłam się i w pierwszym, i – na szczęście – w drugim przypadku.

  Rybak znad Morza Wewnętrznego (Ursula K. Le Guin) - recenzja

  Podejmowanie dialogu

  To już trzecie zbiorowe wydanie utworów Ursuli K. Le Guin – po Opowieściach z Ziemiomorza oraz Sześciu światach Hain – które ukazało się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Tom z pewnością zadowoli kolekcjonerów – pasuje do poprzednich zarówno rozmiarem, jak i estetyką wykonania. Najważniejsze jednak jest to, że gromadzi opowiadania wydane dotychczas osobno jako Wszystkie strony świata, Rybak znad Morza Wewnętrznego (zbiór wcześniej nieprzełożony na polski), Cztery drogi ku przebaczeniu oraz Urodziny świata; ponadto zawiera powieść Opowiadanie świata.

  Przewodnik pani Bradshaw. Ilustrowany informator o drogach żelaznych (Terry Pratchett) – recenzja


  Wsiąść do pociągu byle jakiego

  Rozwój Higienicznych Dróg Żelaznych Ankh-Morpork i Równin Sto spowodował wzrost zainteresowania podróżami wśród mieszkańców stolicy. Wszak wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma. Dlatego też dyrekcja HDŻAMRS zdecydowała się poprosić panią Georginę Bradshaw, by przyczyniła się do powstania pierwszego i niepowtarzalnego przewodnika po drogach żelaznych. Wiadomo – podróż wzbogaca umysł, a także towarzystwo kolejowe.

  Clovis LaFay. Magiczne akta Scotland Yardu (Anna Lange) – recenzja

  Nie istnieje na świecie ani jeden dzieciak, który nie miałby problemów z rodzicami, nawet jeśli liczy sobie więcej niż symboliczne osiemnaście wiosen, a kalendarz na ścianie wskazuje na rok 1873. Wyjątku nie stanowi nawet przypadek Clovisa LaFay: jego zmarły ojciec, hrabia Bedford, był uznawany za czarnego maga, starszy brat Frederick i kuzyn Horatio, młodzieniec o wątpliwej reputacji, nie patrzą przyjaznym wzrokiem na poczynania młodszego rodzeństwa. Sam bohater nie wdał się w swoją rodzinę – magię wykorzystuje wyłącznie do szlachetnych celów, takich jak łapanie przestępców i poszukiwanie zaginionych dziewcząt.

  Batman Długie Halloween (Jeph Loeb,Tim Sale) - recenzja

  W Gotham City, mieście złodziei, morderców i kanciarzy oraz skorumpowanych gliniarzy, dochodzi do zbrodni w noc halloweenową. Morderca używa broni palnej kalibru.22, za tłumik służy mu dziecięcy smoczek. Ofiarą jest nie byle kto, bo siostrzeniec głowy rodziny mafijnej Carmine’a Falcone’a. Tożsamość zamordowanego, brak świadków i intrygujący materiał dowodowy w postaci narzędzia zbrodni oraz wyciętej dyni sprawiają, że sprawą zainteresował się Batman. Nocny mściciel łączy siły z komisarzem Jamesem Gordonem i młodym prokuratorem Harveyem Dentem.

  Assassin’s Creed: Ostatni potomkowie (Matthew J. Kirby) - recenzja

  O człowieku, który podpalił wiek dwudziesty, choć wcale tego nie chciał – Ian Thornton (recenzja)
  Bohater powieści, Johan Thoms, opowiada o swoim życiu, podczas którego zmienił bieg historii. Mężczyzna to znakomity szachista, który rozumie skutki każdego ruchu. Wie, że gdyby nie jego wymarzony przyjaciel – jeleń, nie poznałby hrabiego Kaunitza XV, nie zakochałby się w Lorelei i co najważniejsze, nie doprowadziłby do pewnego nieszczęśliwego wypadku.

  Czarna Wdowa. Na zawsze czerwona (Margaret Stohl) - recenzja

  Książka zawiera historię Natashy Romanoff oraz związanej z nią dwójki bohaterów, Avy i Alexa. Natasha, nazywana także Czarną Wdową, jest jednym z najgroźniejszych zabójców. Sztukę zwodzenia i zabijania trenowała od najmłodszych lat pod okiem Ivana Somodorova, bezwzględnego nauczyciela z moskiewskiej szkoły zwanej Czerwoną Komnatą. Kiedy zaczynają ginąć dzieci z Europy Wschodniej, Natasha podejrzewa, że Ivan powrócił, a jedyną osobą, która będzie w stanie go powstrzymać, jest Ava. Jednak aby go unicestwić, bohaterki będą musiały zmierzyć się z własną przeszłością.

  Legendy zamków sudeckich (Bartłomiej Grzegorz Sala) - recenzja

  W Sudetach można się natknąć na przeróżne zamki oraz ich ruiny. W większości wypadków za każdą budowlą kryje się całkiem bogata historia oraz jakaś interesująca legenda, niekiedy kilka. W związku z sukcesem „Legend zamków karpackich” Bartłomiej Grzegorz Sala postanowił zebrać i opracować zamki znajdujące się w obrębie kolejnego polskiego pasma górskiego.

  Batman - Mroczny Rycerz. Glina, tom 4 (Gregg Hurwitz) - recenzja

  „Glina” to tytuł 4 tomu z serii „Batman – Mroczny Rycerz”, który podobnie jak dwa poprzednie wyszedł spod pióra Gregga Hurwitza. Całość składa się z trzech całkowicie odrębnych, choć równie nieciekawych opowieści.

  Nethergrim. Otchłanny (Matthew Jobin) - recenzja
  Otchłanny autorstwa Matthew Jobina to pierwszy tom serii Nethergrim. Książka zawiera historię trójki przyjaciół – Toma, Katherine i Edmunda. Muszą zmierzyć się ze złem, które zagraża ich rodzinom oraz mieszkańcom okolicznych wiosek. Po latach spokoju odradza się potwór zwany Otchłannym, pokonany wiele lat wcześniej przez trójkę niezwykłych i wciąż sławionych bohaterów – Tristana, Vithrica i Johna. Z okolicznych terenów znikają zwierzęta i dzieci, a nocami pojawiają się dawno niewidziane potwory.

  Lord Wieży (Anthony Ryan) – recenzja

  Pamięć wszystkich słów. Opowieści z meekhańskiego pogranicza (Robert M. Wegner) – recenzja


  Cykl „Opowieści z meekhańskiego pogranicza” z każdym kolejnym tomem zdobywa coraz większą rzeszę fanów. Od jakiegoś czasu jest również wydawany za naszą wschodnią granicą. Ostatnio ja również zainteresowałam się twórczością Roberta M. Wegnera i sięgnęłam po jego książki. I wiecie co? To był bardzo dobry ruch.

  Płomienna siedemnastka (Janet Evanovich) - recenzja

  O Janet Evanovich słyszałam już kilka razy. I w gruncie rzeczy były to same dobre opinie. Zawsze miałam gdzieś z tyłu głowy, by spróbować przeczytać jakąś książkę tej autorki, jednak brakowało czasu. Nadarzyła się okazja, by zapoznać się z „Płomienną osiemnastką”. Cóż miałam zrobić? Czytać!

  Reguły gry. Seria Endgame (James Frey oraz Nils Johnson Shelton) – recenzja

  Trzeba znaleźć jedynie Klucz Słońca, dwa poprzednie klucze są w posiadaniu gracza Maccabee (Klucz Ziemi i Klucz Niebios), na polu bitwy pozostali już tylko najsilniejsi: Aisling (porzuciła Grę w obronie życia), Sarah, Hilal, Jago i Shari. Ta piątka zawarła pakt mający na celu powstrzymanie Maccabee przed ostatecznym zwycięstwem. Ustalają własne reguły gry i bardzo szybko wprowadzają je w życie. Do tego dochodzi jeszcze plan An Liu – gracz chce złożyć się w ofierze, by powstrzymać Endgame. Jak zakończy się wyścig, w którym stawką są losy całej ludzkości?

  Prawdodziejka (Susan Dennard) - recenzja

  O magii można pisać bez końca. Zdaje się, że ten temat nigdy się nie wyczerpie. Pisarze w różny sposób podchodzą do czarów, co sprawia, że nabiera się jeszcze większej ochoty, by przeczytać kolejną powieść z magicznym wątkiem przewodnim. Niektórzy bohaterowie używają różdżek, inni czerpią moc z magicznych cząsteczek znajdujących się w powietrzu, a jeszcze inni władają konkretnymi żywiołami. Czary to zdecydowanie tematrzeka, który każdy może przedstawić na swój własny sposób.

  Plac zabaw (Lars Kepler) – recenzja przedpremierowa

  „Plac zabaw” to powieść, która intryguje od pierwszej strony. Przyciąga i zaprasza, by zerknąć dalej, by przeczytać jeszcze kilka akapitów, jeszcze parę stron… i nim czytelnik się obejrzy, już jest trzysta stron dalej, a serce wali mu w piersi z niepokoju o bohaterów. To jedna z tych książek, nad którymi zarywa się noce lub z którymi przegapia się swój przystanek, bo świat dookoła nagle przestał istnieć. I choć początek sugeruje, że historia będzie opowiadać o czymś zupełnie innym, to nie ma miejsca na rozczarowanie. Fabuła stworzona przez Larsa Keplera hipnotyzuje.

  Mitologia nordycka (Neil Gaiman) – recenzja

  Świat wierzeń nordyckich nie był szczególnie popularny w naszym kraju. Owszem, można natknąć się na kilka literackich perełek poświęconych tej tematyce (jak chociażby trylogię Siri Petersen „Krucze pierścienie” oraz „Amerykańskich bogów” Neila Gaimana, zaś z rodzimego kręgu warto przytoczyć prozę Cherezińskiej), gry planszowe (słynni „Bogowie Asgardu”) oraz filmy i seriale (warto przywołać tu „Wikingów”, „Gwiezdne wrota” oraz marvelowskiego „Thora”). Te lukę doskonale wypełnia „Mitologia nordycka” wspomnianego już Gaimana, na którą składają się opowieści bogów Asgardu.

  Korona (Kiera Cass) - recenzja

  Oto opowieść o tym, że niektóre historie wcale nie będą przypominały w swojej strukturze kury znoszącej złote jajka. Szkoda tylko, że autor nie zdaje sobie z tego sprawy i póki może, póty będzie ciągnął pieniądze z wykreowanej własnoręcznie marki. Podobną pisarką okazała się moim zdaniem Kiera Cass, której trylogia „Selekcja” była nieodkrywcza, choć w porównaniu do kolejnych tomów tejże pani – naprawdę dobra.

  Opowieści z Akademii Nocnych Łowców (Cassandra Clare i inni) – recenzja

  Pamiętacie Simona Lewisa z „Miasta Niebiańskiego Ognia”, finalnej części serii „Dary anioła”? To wampir potrafiący chodzić w słońcu, który trafił do Akademii jako potencjalny Nocny Łowca, jednak po odebraniu znaku Kaina utracił pamięć. Teraz ponownie podwoje do niezwykłej uczelni stoją przed nim otworem. Tak głosi blurbowa informacja o fabule najnowszej książki Cassandry Clare, zatytułowanej „Opowieści z Akademii nocnych Łowców”. A jak jest naprawdę? Przede wszystkim jest to zbiór opowiadań zamykający wszystkie wątki i niedopowiedzenia, jakie zostawiła po sobie lektura serii „Dary Anioła”.

  Nerve (2016) - recenzja DVD

  Prawda czy wyzwanie, tylko bez prawdy

  O amerykańskiej młodzieży powiedziano już prawdopodobnie wszystko – a zwłaszcza to, że jest rozpuszczona, pozbawiona hamulców, gotowa robić naprawdę głupie rzeczy dla pieniędzy i aprobaty rówieśników. Stąd pomysł na grę zwaną Nerve – działającą podobnie do sieci społecznościowych zabawy, w której obcy ludzie decydują, jakiemu wyzwaniu uczestnicy muszą stawić czoło i w jakim czasie. W końcu liczy się adrenalina, liczba obserwujących, szybka kasa do zgarnięcia, a przede wszystkim – choć film nie mówi tego wprost – zastrzyk oksytocyny wywołany uznaniem innych. Gotowi podjąć wyzwanie?

  The Legend of Zelda: Breath of the Wild – recenzja

  Do świata Zeldy powróciłem po wieloletniej przerwie, dlatego też byłem bardzo ciekawy, w jakim kierunku podążyła seria. Niestety, moja przygoda z tymi grami zakończyła się na wydanym w 2000 roku The Legend of Zelda: Majora's Mask. Późniejsza odsłona na konsolę Nintendo GameCube, The Legend of Zelda: The Wind Waker, zupełnie minęła się z moim gustem graficznym i sprawiła, że na długi czas zapomniałem o królestwie Hyrule. Ostatni szum związany z premierą kolejnej konsoli od wielkiego N i przy okazji nowej i niezwykle wysoko ocenianej odsłony gry sprawił, że postanowiłem raz jeszcze wrócić do tego niezwykłego świata. Czy było warto?

  Panie, ja nic nie pamiętam, z imprezy wracam!

  Pył Ziemi (Rafał Cichowski) - recenzja


  O zaletach i wadach bycia recenzentem można by rozprawiać długo, lecz nie czas i miejsce na to. Trzeba tylko wspomnieć, że to zajęcie wiąże się niekiedy z czytaniem książek, po które samemu pewnie nigdy by się nie sięgnęło. Tak było w moim przypadku z „Pyłem Ziemi” Rafała Cichowskiego. Czy lektura okazała się stratą czasu, czy może nowym, ciekawym doświadczeniem?

  Piękna i Bestia - recenzja

  Widzowie wybierający się na „Piękną i Bestię” dzielą się na trzy główne kategorie. Pierwsza z nich: „Mamo/tato, pójdziemy na to do kina?”. Druga: „Oczywiście, że pójdziemy” (względnie: „Córko/synu, zapraszam do kina”). Do trzeciej kategorii zaliczają się osoby myślące mniej więcej w następujący sposób: „Muszę iść na to do kina. Nie, nie mogę. Jeśli film będzie kiepski zabiję się. Ale jednak muszę. Muszę to zobaczyć. Nie przeżyję jeśli Emma Watson będzie fałszowała… Co robić?!”. Jak widać reżyser, Bill Condon, nie miał łatwego zadania. Jak sobie z nim poradził?

  Powstanie (Ian Tregillis) - recenzja

  Latem ubiegłego roku polski rynek wydawniczy przywitał „Mechanicznego”, pierwszy tom Wojen Alchemicznych autorstwa Iana Tregillisa. Powieść została przyjęta bardzo dobrze. Wszyscy zakochaliśmy się w odgłosach zębatek, postukiwaniu klakierów i steampunkowym klimacie. Jedynie natłok informacji na początku książki i dość trudny w odbiorze styl były tym, na co można by nieco ponarzekać. Po kilkumiesięcznej przerwie Jax i spółka wreszcie powracają. Co czeka na nich tym razem? Z czym będą musieli się zmierzyć? Sprawdźmy to!

  Zło we mnie (2015) - recenzja

  Niekrzykliwa groza

  Żeńska szkoła z internatem, prawdopodobnie katolicka, niemalże opustoszała w okresie ferii zimowych. Dwie uczennice, których rodzice z różnych przyczyn nie zabrali do domu na wypoczynek. Jedna młodsza, grzeczna szara myszka. Druga atrakcyjna, kokieteryjna, wręcz puszczalska. Dwie opiekunki, ponoć czczące po kryjomu diabła. Jest i ksiądz (ale akurat wyjechał), jest i fałszywie dobroduszny dyrektor (też wyjechał). Wyobraźcie sobie listę, na której razem ze mną odhaczacie banalne horrorowe motywy. Mimo to powiadam wam: Zło we mnie to nie jest tania, hollywoodzka pulpa.

  Grom i szkwał (Jacek Łukawski) - recenzja  W 2016 roku na półkach księgarni znalazła się debiutancka powieść Jacka Łukawskiego pod tytułem „Krew i stal”. W szybkim tempie zyskała rozgłos i zgromadziła rzesze fanów. Na kontynuację tej dobrze zapowiadającej się książki nie musieliśmy długo czekać, gdyż w marcu 2017 roku na rynku wydawniczym pojawił się „Grom i szkwał”.

  Krew i stal (Jacek Łukawski) - recenzja  Serie fantasy od lat cieszą się wciąż rosnącą popularnością. Wśród tak wielu tytułów ciężko znaleźć książki charakteryzujące się niezwykłą oryginalnością oraz ciekawą fabułą. Taką powieścią jest zdecydowanie „Krew i stal”, czyli autorski debiut Jacka Łukawskiego.

  The Lord of the Rings. Trylogia filmowa - recenzja książki do kolorowania
  Każdy z nas w większym lub mniejszym stopniu zna trylogię Władca Pierścieni. Od kilkudziesięciu lat ma ona rzeszę fanów, dlatego nie trzeba było długo czekać na liczne dodatki. Kolorowanki dla dorosłych stały się popularne już ponad rok temu, a teraz ich sukces powtarzają książki do kolorowania dla fanów różnych powieści. W przypadku Władcy Pierścieni z pomocą przyszło nam wydawnictwo Akurat, które zdecydowało się na wydanie tej niesamowitej książki.

  Pobór (Marko Kloos) - recenzja

  Urodzony w Niemczech Zachodnich (bo wtedy miało to jeszcze znaczenie) Marko Kloos obecnie żyje i pracuje w Stanach Zjednoczonych. W 1989 roku służył w armii Republiki Federalnej Niemiec, co wpłynęło na jego późniejszą twórczość. Jako żołnierz doskonale rozumiał, jak działa bipolarny układ sił na świecie i zdawał sobie sprawę z jego konsekwencji.

  Strony

  Nazwa użytkownika

  Facebook

  Discus